Fikseeritud intressiga pangalaenu muutmine

Laenu võtmisel pangast on võimalik fikseerida pikemaks ajaks euribor ehk Euroopa pankadevahelise laenamise intressimäär, mis moodustab ühe osa laenuintressist. Intress laenu ajal ei muutu. Ikka selleks, et kindlustada end võimaliku euribori tõusu vastu. Valides fikseeritud euribori, on tark intressikulu arvelt säästetud summat mitte ära kulutada, vaid kõrvale panna. Kui ta hindab adekvaatselt oma sissetulekute kasvuvõimalusi ja finantspuhvri mahtu, siis ei ole väga suurt vahet, kas laenud sõlmitakse fikseeritud või muutliku intressimääraga. Samuti tuleb arvestada, et kui euribor peaks veelgi langema, võib enne algselt kokkulepitud tähtaega laenu tagasimaksmine või intressimäära ujuvaks muutmine laenusaajale kulukaks osutuda. Hetke kohustuste jääksumma Järelmaksude, liisingute ja teistes krediidiasutustes olevate laenude kuumaksed kokku. Lisaks pakuvad mõned pangad intressimäära tõusu vastu kindlustamise võimalust. Eestlane fikseerib intressi harva Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja asetäitja Jana Kask mainib, et Eesti kuulub nende riikide hulka, kus intresside fikseerimist on kasutatud üsna vähe.. Laenu võrdlus smskiirlaenud. Olenevalt summa suurusest võiks mõelda ka selle investeerimisele, mitte lihtsalt arvelduskontol hoidmisele.“ Muutliku intressimääraga laenulepingud võimaldavad laenuvõtjale suuremat paindlikkust, märgib  Jana Kask.

Laenuintresside fikseerimine ahvatlev, kuid riskantne

. Kindla otstarbega krediit.

Liising | Luminor

. Kiirlaenu võrdlus. SEB äriarendusjuhi Triin Messimase sõnul  on praeguste suhteliselt soodsate laenumaksete pikemaks ajaks fikseerimisel siiski mõned piirangud. Viimane jääb tavaliselt kogu laenu tagasimaksmise aja jooksul samaks. Väga madal euribor on toonud laenamisel kaasa madala intressikulu, kuid võib tekitada ka teatavat ebakindlust järgnevate perioodide osas. „Eesti Pank rõhutab, et laenu tagasimaksmise võimet ohustavate riskide ennetamiseks on oluline, et laenuvõtja teaks, mis alusel kujunevad laenu baasintressimäär ja riskimarginaal ning mis võib mõjutada nende muutumist laenuperioodi jooksul,“ mainib Kask. Lahendus ei sobi laenu osade kaupa kasutusele võtmisel, sest pank ei saa üldjuhul võimaldada sama intressimääraga laenuressurssi pikema perioodi jooksul. Samas võib fikseeritud intressimäär neil aegade, kus euribor on madal, sobida rohkem sellisele laenuvõtjale, kes on intressimäära tõusu suhtes tundlikum,“ selgitab Jana Kask. Fikseeritud intressil on nii miinuseid kui plusse. Fikseeritud intressiga pangalaenu korral lepivad klient ja pank pikemaks ajaks kokku lõpliku intressi näiteks viieks aastaks. „See näitab kui hirmul on investorid praegu finantsturgudel valitseva olukorra tõttu. Muutuva intressiga pangalaenu korral koosneb intress üldjuhul kahest komponendist: ajas muutuvast euriborist ning panga ja kliendi vahel kokkulepitud fikseeritud marginaalist. Fikseeritud intressiga pangalaenu muutmine. Kui euribor on selle aja jooksul tõusnud, siis tõuseb ka laenumakse ja vastupidi. Nad eeldavad, et kulub tohutult aega enne kui olud paranevad.“Ka LHV plaanib välja lasta Eesti eraisikulaenuportfelli ostmiseks pandivõlakirju.

TEHNIKA - Varsta Tarvikute OÜ

.

Fikseeritud laenuintressi plussid ja miinused | SEB

. Praeguste madalate intressimäärade juures peab laenuvõtja arvestama eriti pikaajaliste eluasemelaenude puhul sellega, et intressimäärad võivad hakata tõusma. Fikseeritud intressiga pangalaenu muutmine. Intressi fikseerimisega kaitseb laenuvõtja ennast võimaliku intressitõusu eest. „Eesti viimaste aastate kogemusest näeme, et muutlik intressimäär on majanduse tsüklilise arengu juures seni olnud laenuvõtjale toeks ning aidanud mõnevõrra kompenseerida sissetulekute langusest tulenenud tagasilööke laenu tagasimaksmisel.

Pangad testivad laenu väljastades üldiselt laenuvõtja laenuteenindamise võimet ka intressimäärade tõusu korral. Kui laenuandjal pole võimalik ennetähtaegselt tagasi saadud laenuraha uuesti sama intressimääraga välja laenata, tuleb reeglina kliendil see intressivahe pangale tasuda,“ ütleb Triin Messimas. Eurobori alanemine on laenuvõtjatel võimaldanud laenuteenindamiskulusid üsna märkimisväärselt kokku hoida.“ Martin Hanson vabakutseline ajakirjanik.

Kommentit