Millal tuleks hakata raha koguma ülikooli jaoks?

Kaidi Karilaid õpetab, kuidas küllust ligi meelitada.

. Vähem peavad muretsema sektorid, mis on seotud inimese põhivajadustega, nagu söök ja jook.Ka Pruunsild märkis, et kui maailmamajanduses kriis algab, mõjutab see meid esimesena meie põhiliste ekspordipartnerite kaudu. Lisaks soovitas ta praegu raha kõrvale panna puhuks, kui hinnad kukuvad ja tekib võimalus odavalt osta.Pruunsild aga leidis, et kriisiplaani pole vaja. „Sisetarbimine majanduskasvu allikana pole jätkusuutlik – seega pole vaja ka kahelda, et majanduslangus maailmas mõjutab kindlasti ka meid,“ nentis ta. Niisiis peavad ettevaatlikud olema eksportivad ettevõtted. Ettevõtteid ohustavad tema sõnul veel tööjõupuudus ja sellega kaasnev tööjõu hinna kasv.Valitsus peaks kriisiks valmistumaEt kriisiks valmis olla, tuleb praegu koguda reserve ning mitte võtta laenu. Eraldi mobiilirakendus on vajalik pigem suurte portaalide ja pankade jaoks. Ilmselt läheb just siis eksportijatel keeruliseks,“ arvas Pruunsild. "Ja see on määramatu jõud. „Seda nii geograafilises plaanis kui ka varaliike silmas pidades,“ ütles ta.

Asi kindel: pensionireform tuleb terviklik ja vabanev raha.

. „Kindlasti on optimistlik arvata, et seda viie aasta lõikes ei tule, samas on raske ennustada, millal see täpselt juhtub,“ arvas Saare.Küll aga on meie majandus maailmamajandusega niivõrd seotud, et mujal puhkev kriis jõuaks kiiresti ka siia. „Juba täna on sektoris tugevaid buumi märke ja ehitusturg on ülimalt agressiivne, mahud suured ja kasumimarginaalid suhteliselt madalad,“ rääkis ta. „Kuna majanduslanguslanguse korral nõudlus väheneb, siis kindlasti on kaotajad ka tänased võitjad – suuremad eksportöörid,“ märkis ta. Sooviks osta maja aga tahan laenu saada sellele samale ajale. Selle rahaga tehakse aga pool siinsetest avaliku sektori investeeringutest. Ta soovitas, et kunagi ei tohiks üle investeerida.Kivimägi märkis, et ei pea end ettevõtjate nõuandjaks, aga soovitas uusi investeeringuid tehes kolm korda rohkem kaaluda kui viis aastat tagasi. Majanduse areng on tsükliline ning iga langusfaas ei pruugi lõppeda kriisiga.Pikka aega väga madalad intressid põhjustavad sageli ülemäärast varade hinnakasvu. A/B testimist saab teha nii, et ühele grupile näidatakse ühte UXi ehk kasutajakogemuse lahendust, teisele teist UXi ning pärast tehakse küsimustik. „Ise ma pole julgenud aktsiatesse väga investeerida, viimati vist sai ostetud IPOst LHV aktsiaid. Mina ei tormaks nendes tingimustes laenu võtma, et ennast veelgi võimekamana näidata,“ ütles ta.Sama meelt oli riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd: kriisiks peaks valmis olema eelkõige valitsus. On oht, et kaua madalal püsivate intresside uimas võivad nii riigid kui ettevõtted zombiestuda. „Kui kriis peakski näiteks USAs või Euroopas suurema pauguga saabuma, siis ega meil üle kuu või paari lootust ei ole,“ rääkis Saare. Saare sõnul tunneb kriisi ära selle järgi, kui ettevõtted kaotavad kindlustunde. Võrreldes versiooniga vajab mobiil teistsugust menüüloogikat.

Eksperdid ennustavad: millal tuleb majanduskriis? -

. "Inimesed ootavad praegu kriisi, aga üldiselt tuleb see siis, kui seda ei oodata,“ ütles ta. Intresside järsk tõus võib kaasa tuua ka korrektsiooni sektorites, mis soodsa intressikeskkonna mõjud jõudsalt arenesid. „Ka pangad annavad kinnisvaraarendustele oluliselt ettevaatlikumalt laenu.“Kivimägi nentis, et Eesti on vaid väike osa maailmamajandusest ja meie majanduskasv tugineb ennekõike ekspordil. „Kui siis juhtub, et maksutulu samuti väheneb, kannatavad riigi investeeringud ja selle tulemusel ehitussektor, aga ka muud majandusharud,“ leidis Sõerd.

Hiigelturg: Tallink tahab Singapuri lennujaamas napsu ja.

. Millal tuleks hakata raha koguma ülikooli jaoks. Kui tekib vajadus intresse tõsta, võib see kaasa tuua probleeme kõrge võlakoormusega riikides. „Maksud laekuvad praegu ülihästi ning Euroopa raha kasutamine on kõrgpunktis, majanduskasv väga hea. Madalad intresskulud võivad nii ettevõtetel kui ka valitsustel vähendada motivatsiooni viia ellu muudatusi, mis normaalsete intresside taseme juures oleksid möödapääsmatud.  Et kriisiks valmis olla, peaksid Eesti ettevõtjad ärimudeli üle vaatama.

Samuti on oht, et kõrge võlakoormusega riigid satuvad liigselt sõltuvusse rekordmadalatest intressidest. „Eelmisest kriisist väljumiseks saime kasutada kriisieelsetel aastatel kogutud reserve. Testige, kas kõrgenenud tööjõukulude järel suudate hakkama saada ka normaliseeruvate intressimäärade tingimustes. „Kriisis käitun vastavalt olukorrale, sest iga kriis on teistest erinev,“ sõnas Pruunsild. Midagi pikalt ette plaanida pole tema sõnul oluline. Kriis on tema sõnul nagu äikesetorm, mis ühel hetkel lihtsalt tuleb. Seega ei tohiks lahendust luues kasutada keerukaid ainult hiirega toimivaid interaktsioone. „Eriti tahan seda meelde tuletada tänastele valitsejatele,“ märkis Kivimägi. Vajadusel kasutage veel mõnda aega soodsana püsivaid intresse selleks, et teha ärimudelit elujõulisemaks muutvaid investeeringuid.Tavaliselt algavad ekspordituludest sõltuva riigi mured ekspordi vähenemisest. Tavapärased kriisiohvrid on seetõttu finants- ja kinnisvaraturg.". „Nüüd on küll aeg võtta õppust investor Toomaselt ehk vahetada osa aktsiaid raha vastu.“Naisinvestorite Klubi asutaja Kristi Saare ütles, et lähemad paar aastat on veel ilusad

Kommentit