Paroolikaartide kasutajate elu läheb keerulisemaks

kasutab tööl ID-kaarti, ent kodus tehniliste probleemide tõttu paroolikaarti. Ununenud ID-kaardi PIN-koodide asemele saab uued hankida kodakondsus- ja migratsiooniameti ning Swedbanki ja SEB kontoritest. Korduvkasutusega paroolid on kogu maailmas kuulutatud oma aja ära elanud isiku tuvastamise viisiks ja kõikidel pankadel soovitatakse üle minna muude turvalisemate autentimisviiside peale. Rohkem paroolikasutajate päevaseid limiite vähendada kavas ei ole. Ründed pangaklientide vastu on muutunud jõulisemaks ja kontsentreeritumaks. Samas ei keelata nende kasutamist täielikult, nt võib nende abil vaadata kontoseisu. Sellega tekib pankadel ja teistel makseteenuse pakkujatel kohustus nõuda internetiülekannete teostamisel klientide tugevat autentimist. Selle saab osta pangaesindusest,“ ütles Raagmets. Kaardi elektrooniliseks kasutamiseks vajalike sertifikaatide kehtivust saab kontrollida ning neid vajadusel uuendada ise internetis, samuti nii pangakontorites kui kodakondsus- ja migratsiooniametis. Viimast asume oma klientidele pakkuma nii sisse logimise kui maksete kinnitamise jaoks juba uue aasta esimestel kuudel. Mobiil-ID kasutamiseks ei vaja klient kaardilugejat ega täiendavat tarkvara. Neid peetakse ebaturvalisteks, kuna koode on võimalik hõlpsasti kopeerida. Mobiil-IDga saab teha samu toiminguid, mida ID-kaardiga – enda isikut tuvastada ja anda digiallkirja ning hääletada nii kohaliku omavalitsuse, riigikogu kui europarlamendi valimistel. Mitmed pangad pakuvad kevadel soodushinnaga müügiks ID-kaardi lugejaid, mis tuleb kaardi kasutamiseks arvutiga ühendada. öeldi, et see, millal kõnealused nõuded täpselt jõustuvad ja mida need täpselt tähendavad, pole veel teada, sest see sõltub rakendusaktide väljatöötamisest ELi tasandil. Samas saavad kliendid end turvaliselt autentida juba täna kasutatavate vahenditega, mille näiteks on koodikalkulaatorid, ID-kaart ja mobiili-ID. ID-kaardi kasutamine on tema arvates kodustes tingimustes liiga tülikas. maini tasuta uued PIN-koodid isiku tuvastamiseks ning digiallkirja andmiseks, ununenud koodide asemel saab uued hankida ka kodakondsus- ja migratsiooniametist. PIN-kalkulaatorite ja ühekordsete paroolikaartide omanikud saavad jätkata internetipangas oma senise limiidi kasutamist olemasoleva identifitseerimisvahendiga. makseteenuste direktiivi, mis nõuab pankadelt klientide turvalisemat autentimist. Kiirlaen pangakonto väljavõtteta. „Soovitame paroolikaardi kasutajatel juba praegu endale sobiv alternatiivne lahendus välja valida, et sellega harjumiseks jääks piisavalt aega.

Hüvasti, paroolikaart -

. ID-kaardi ja mobiil-ID elektroonilise kasutamise juhistega ning võimalustega saab tutvuda ID-kaardi veebilehel aadressil www.id.ee. Tasub meeles pidada, et järgmise aasta veebruarist paroolikaarte enam kasutada ei saa,“ ütles Raagmets.Paroolikaardil on mitu alternatiivi – Smart-ID, Mobiil-ID, ID-kaart või PIN-kalkulaator. Seda saab vormistada oma mobiilioperaatori juures. mõlemal vanemal on paroolikaardid, ent kasutatakse ka ID-kaarti. Mobiil-ID-d pole veel viitsinud teha, ent hakkab sellele mõtlema. Smart-ID on tasuta ja sobib nutiseadme kasutajale.  „Digivõti on tõepoolest sarnaselt teistele pankadele  hinnastatud, sest tegemist on füüsilise esemega, millel on olnud oma tootmiskulud. PIN-kalkulaator on lihtne seade, mis loob automaatselt ühekordseid paroole. Uusi võimalusi teatakse, ent ei kasutata Uurisime ka pangateenuse kasutajatelt nende eelistusi ja arvamusi autentimise ja ülekannete tegemise kohta. räägib, et abikaasal asendati paroolikaart Nordea pangas digivõtmega. Samas pensionäridele pakume ka digivõtit ühe tasuta alternatiivina,“ tõi Liiv välja. Seoses sellega kaovad kasutuselt ka senised paroolikaardid. Smart-ID saab iseseisvalt Google Play või App Store kaudu oma nutiseadmesse alla laadida. Samuti sobivad PIN kalkulaator ja ühekordsed paroolid. Muudatus puudutab Swedbanki, SEB panga, Sampo Panga, Krediidipanga, Parex banka Eesti filiaali ja Tallinna Äripanga kliente. Pangaliit soovitab klientidel netipankade külastamiseks ja tehingute tegemiseks kasutada paroolikaardi asemel ID-kaarti või mobiil-ID-d, sest need on kõige turvalisemad viisid enese identifitseerimiseks internetis. „Teisalt pole klientidel aga põhjust muretsemiseks, kuna juba täna on olemas ID-kaart, mobiil-ID ja PIN-kalkulaator, millele lisandub uue aasta alguses Smart-ID. „Hetkel on käimas analüüs ja konsultatsioonid, kuidas vastav eurodirektiiv Eesti seadustesse juurutada, seepärast on veel vara öelda täpselt, milliseks kujuneb koodikaardi tulevik. Seega ei oleks paroolikaardi kehtivuse kaotamine oluline. ID-kaardi saladust saab varastada vaid koos kaardi ja PIN-koodidega. Paroolikaartide kasutajate elu läheb keerulisemaks. Tõenäoliselt ei vasta täna kasutuses olevad paroolikaardid tugeva autentimise nõuetele. Nordea pressiesindaja kommenteerib, et Nordeal on piisavalt palju tasuta erinevaid alternatiive füüsilisele digivõtmele, mille  vahel klient saab valida, kui ta ei soovi digivõtme eest maksta või nutitelefoni kasutada. Pangaliidu soovitus kehtib kõigile enda turvalisusest hoolivatele klientidele, sõltumata maksete summadest. „Selle muutuse peamine eesmärk on julgustada inimesi kasutama pangateenuste puhul enda isiku tuvastamiseks ID-kaarti või mobiil-ID-d.

aasta aprillist on EMT klientidel olnud võimalus kasutada panka logimisel enese identifitseerimisel ka mobiiltelefoni SIM-kaarti mis toimib ID-kaardina.

Swedbank ja SEB sellel aastal paroolikaartidest veel ei.

. Rakenduse aktiveerimine on lihtne, tuleb vaid järgida rakenduse juhiseid,“ selgitas Raagmets.Mobiil-ID sobib ka nuppudega telefoni omanikele. pressiesindaja Mart Siilivask tõdes, et paroolikaartide näol tegu on tõepoolest väga olulise teemaga, kuna sajad tuhanded inimesed on harjunud kasutama paroolikaarte igapäevaste pangaasjade ajamiseks. Kiirlaenufirma kontor, kus antakse laenu. ID-kaardiga panka sisenedes on vaja ID-kaardilugejat. Korduvkasutusega paroolikaardi koodid aga on lihtsalt kopeeritavad ja hiljem võib neid omaniku teadmata kasutada. „Lisaks saab ID-kaardiga anda seaduslikku digiallkirja, mida ei saa teha ühegi teise kaardi omanikud

Kommentit